دلیل خمیازه کشیدن در هنگام ورزش

دلیل خمیازه کشیدن در هنگام ورزش

چه چیزی باعث می شود که هنگام ورزش، خمیازه بکشید؟

چه چیزی باعث می شود که هنگام ورزش، خمیازه بکشید؟ دلیلش این نمیباشد که تمرینتان، خسته کننده است. شما انتظار دارید وقتی که بی حوصله یا خسته اید، خمیازه بکشید نه زمانی که در حال ورزش و تمرین کردن هستید. اما اگر متوجه شدید که بین ست های ددلیفت، در حال خمیازه کشیدن هستید، یک مطالعه فیزیولوژی و رفتار می گوید شاید مغزتان دارد از این روش برای خنک کردن بدنتان استفاده می کند.

دکتر اندرو گالوپ، یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: خمیازه، نه تنها مقدار خونی که به مغزتان می رود را افزایش می دهد بلکه هوای اضافی، درجه حرارت خون را نیز پایین می آورد. او می گوید: می توانید خمیازه را مانند تهویه کننده طبیعی هوای مغزتان، در نظر بگیرید. هنگامی که بدن شما در طول ورزش، گرم می شود، مغز شما با تولید خمیازه، با این گرما مقابله می کند. مقدار خمیازه ای که شما می کشید، به درجه حرارتی که در آن قرار دارید، بستگی دارد. هنگامی که شرکت کنندگان این مطالعه در آب و هوای معتدل بودند، بیشترین خمیازه را کشیدند.
به گفته این محققان، سر شما در هوای بسیار سرد، نیازی به خنک کردن خودش ندارد. زیرا تمام تلاشش را میکند تا گرم شود و اگر هوا بیش از حد گرم باشد، هوایی که فرو می برید، به اندازه کافی خنک نخواهد بود تا به طور موثر، خونی که به مغزتان فرستاده می شود را خنک کند. گالوپ می گوید: هنگامی که یک تمرین شدید انجام می دهید یا حرکاتی مانند ددلیفت یا اسکات را که روی عضلات بزرگ کار می کنند، اجرا می کنید، دمای بدنتان به سرعت افزایش می یابد در نتیجه خمیازه می کشید.

او می گوید: اما ممکن است مغزتان، فورا خمیازه بکشد. زیرا این تمرینات، مقدار زیادی خون به عضلات در حال فعالیت شما می فرستند و مغز می خواهد مقداری از آن جریان خون را برگرداند. گالوپ می گوید: کشیدن چند خمیازه در طول یک تمرین، چیزی نیست که نگرانش باشید. با این حال اگر بیش از حد خمیازه می کشید و با برنامه تان تداخل دارد، استراحت کنید. این می تواند نشان دهنده یک حمله پانیک (وحشت) یا سرگیجه باشد. او می گوید: شما همچنین باید به پزشک مراجعه کنید زیرا خمیازه بیش از حد، گاهی اوقات می تواند نشان دهنده درجه حرارت بالاتر بدن یا مشکل گردش خون باشد.

نویسنده: م حسنی

منبع: وب سایت مجله تناسب اندام

0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.